بلاگ

29

اعتمادبه نفس حقیقی چیست ؟

راههای رسیدن به اعتماد به نفس حقیقی

اعتمادبه نفس حقیقی یکی ازمهم ترین عواملی است که می تواند برزندگی شغلی وخانوادگی ما تاثیر مهمی داشته باشد دراین مقاله قصد داریم درمورد ا اعتماد به نفس حقبقی باشما نکات مهمی رادرمیان بگذاریم باماهمراه باشید

اغلب افراد یکی ازباورهای غلطی که در مورد اعتماد به نفس دارند این است که من در کاری مهارت یا تخصص دارم و همین امر باعث می شود که اعتماد به نفسم بالا برود.اجازه بدهید چند مثال در این مورد برایتان بزنم تا موضوع شفاف شود.

کسی که در کار بازیگری تخصص و مهارت دارد و بازیگر شایسته ای است ، به نظر شما این بازیگر از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است؟

اکثر افراد نظرشان مثبت است. یا کسی که در کار فروش ملک تخصص خاصی دارد و خیلی راحت می تواند نظر افراد را جلب کند تا در معامله به او نه نگویند و فروشش را به آسانی انجام می دهد از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است و یا دکتر، مهندسی که در کار خود خبره است.

اعتماد به نفس با خودباوری

خب ،همه مواردی که درمورد افزایش اعتماد به نفس به ما یاد داده اند این بوده که اگر در یک حیطه و یا چند موضوع تخصص داشته باشیم و خودباوری هم ایجاد کنیم اعتماد به نفس ما بالا می رود . اما سوالم اینجاست : مگر ما چقدر تخصص داریم و یا در روز چقدر می توانیم با مهارت هایمان زندگی کنیم؟ پس ادامه زندگی من چه خواهد شد ؟

اعتیاد شغلی و یا تخصصی به همین خاطر پیش می آید. چون شخص احساس خوش آیندی از خود ندارد و فقط زمانی که با تخصص و مهارتش زندگی می کند حال درونی خوبی دارد ، برای همین افرادی که اعتماد به نفس حقیقی را ندارند تماما تلاش می کنند که زمانشان فقط در حیطه تخصص شان سپری شود ، چون احساس ا عتماد به نفس می کنند .

پس اگر ملاک اعتماد به نفس خود را بر این پایه گذاشته باشیم هرگز احساس خودباوری حقیقی را تجربه نکرده ایم و یا خانمی را تصور کنید ، فقط زمانی که لباس شیک و زیبایی می پوشد و آرایش می کند و در مجالس حضور دارد احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس دارد.

پس با این نگرش فقط زمانی احساس خوب خواهیم داشت که در مواقعی که مشغول انجام دادن این کارها هستید احساس افزایش اعتماد به نفس و خودباوری را خواهید داشت.

اعتماد به نفس ، درآمد بالا، شغل ایده آل ، کسب مقام و… نیست !

تا به حال شده به دنبال کسب مقامی باشید ، ماهها و یا سالها تلاش می کنید تا به مقامی برسیدتا ازطریق رسیدن به این پست ومقام ها احساس اعتماد به نفس کنید ؟. این مقام می تواند ریاست، مدیر شدن، کسب مقامی ورزشی ، مربی شدن وگرفتن مدرک تحصیلی … باشد . بعد از رسیدن به این مقام و جایگاه ، مدت زمانی که می گذرد ، من دوباره احساس خالی بودن می کنم ، یا بعد از رسیدن باز هم اعتماد به نفس و خودباوری را ندارم ، مگر زمانی که در این پست و مقام هستم و اگر آن پست را از من بگیرند، احساس فلج شدن می کنم.پس بارسیدن به پست ومقام ما به اعتماد به نفس حقیقی نمی رسیم

پول…آیا پول به شما اعتماد به نفس می دهد و بیشتر زمانتان را صرف پول در آوردن می کنید تا احساس خودباوری و اعتماد به نفس را تجربه کنیم؟

حالا بعد از بدست آوردن پول ، اگر آن را از دست بدهید چه احساسی خواهید داشت ؟احساس سرخورگی ، پوچی ، اعتماد به نفس تان از بین می رود یا نه ؟

یکی ازنکات مهم اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس حقیقی ، همواره از درون خود شما تولید می شود نه از بیرونتان…

اعتماد به نفس واقعی با آن چیزی که در زندگی بیرونی ما اتفاق می افتد هیچ ارتباطی ندارد. اعتماد به نفس حقیقی زاییده شغل ،مقام شما نیست . اعتماد به نفس واقعی نتیجه باور قلبی و درونی شما نسبت به توانایی ها و قابلیت هایتان است. این باور که هر کاری را بخواهید ، می توانید انجام دهید و برایش تلاش کنید ، اما به نتیجه نگاه نمی کنید ، یعنی نتیجه اگر خوش آیند شما نبود از بین نمی روید و باز هم به مسیر خود ادامه می دهید.

 

اعتماد به نفس حقیقی به نتیجه نگاه نمی کند

تصور کنید که می خواهید کتابی بنویسید ،طبیعتا ترس دارید و در ذهنتان می آید که اگر کتاب خوبی نشد ، اگر فروش نرفت، اگر ناشر ناراضی بود و… خب این گفتگوها طبیعی است ، اگر این گفتگو و ترس نبود حتما مسئله ای ذهنی دارید و گرنه ذهن و مغز سالم باید بترسد.

با ترس ها اقدام می کنید و تمام تلاش و زمان را می گذارید ، وقتی کتاب را به ناشر می فرستید هر صفحه ده تا خط قرمز می کشد که اصلاح کنید .چه احساسی خواهید داشت ؟

حس خجالت ، تاسف به حال خود ، من به درد نخور هستم ، من هیچ وقت نویسنده نمی شوم و…اعتماد به نفس حقیقی منتظر نتیجه عالی بودن نیست ، ودرمورد اعتماد به نفس حقیقی باید این نکته رابدانید که اعتماد به نفس یعنی عمل کردن ، اقدام کردن. تفاوت این دو را می بینید ؟

اگر به کسی کمکی کنید و بعد کار آن شخص نتیجه مطلوبی دریافت نکنید چه اتفاقی در درون شما می افتد؟ اگر اعتماد به نفس حقیقی داشته باشید مسیر کمک کردن برایتان لذت بخش است ، اقدامی که انجام دادید و از خودتان خوشحال هستید . اما اگر نتیجه محور باشید سطح اعتماد به نفس شما پایین می آید ودیگرافزایش اعتمادبه نفس رادروجودتان تجربه نخواهید کرد و به احتمال زیاد دیگر به کسی کمکی نخواهید کرد و یا کتابی نخواهید نوشت.

جمع بندی

بنابراین یک نکته مهم را فراموش نکنید اعتماد به نفس همواره ازدرون ما تولید می شود ونه ازبیرون واعتماد به نفس حقیقی رادردرون خود جست وجو کنید و با توجه به خودباوری که از خود دارید جلو بروید واین جمله رافراموش نکنید اعتماد به نفس یک قدرت فوق العاده است هنگامی که شروع به خودباوری می کنید زندگیتان تغییر می کند.

لطفا نظرات خود را بامابه اشتراک بگذارید منتظر نظرهای ارزشمند شما هستیم .

 

به اشتراک بگذارید