بلاگ

17

اثر هاله ای چیست؟ و چه میکند؟

اثر هاله ای چیست؟

اثر هاله ای چیست؟ و چه میکند؟

واقعیت آن است که آنچه ما در این جهان درک می کنیم ،حس می کنیم یا میبینیم تنها ساخته تفکراتی ست که در ذهن شکل میگیرد واین به دلیل ساختاربسیار پیچیده مغزمان است،ما به واسطه ی حواس پنج گانه ی مان و بازتاب آن در مغز جهان پیرامون خود را میشناسیم ،احساس ما نسبت به شناخت افراد از نحوه ی برخورد اولیه آنان است.

اثرهاله ای برداشت ذهنی از یک ماجرا یا موضوع میباشد که میتواند تاثیر بسزایی در نگرش ما نسبت به اصل موضوع داشته باشد.

ادوارد تروندیک اولین کسی بود که موضوع اثرهاله ای را برای اولین بار مطرح کرد ،از نظر او احساسی که در دیگران ایجاد میشود دقیقا بررویی قضاوتشان از قابلیتهای ما تاثیر میگذارد.

بااین اوصاف اگر در اولین برخورد احساس مثبتی در طرف مقابل ایجاد کنیم میتوانیم او را برای دیدن خوشبینانه ی توانیها و استعدادهایمان سوق دهیم ،باچند مثال موضوع را کاملا متوجه خواهید شد مطمئنا بارها شده که به مرکز خریدی رفته باشید وبا وجود اینکه اصلا قصد خرید نداشته اید اما فروشنده با تبحرخاصی شما را مجاب به خرید اجناسش کرده ی شما بیشتر ازآن که ازجنس خوشتان آمده باشد محو رفتار او میشوید که منجربه خرید آن جنس میشود حتی اگر نیازی نداشته باشید.

 

به یک رستوران شیک وزیبا می روید ویک غذایی معمولی برایتان می آورند اما شما تحت تاثیر برخورد گارسنها ونمایی زیبایی آنجا فکر میکنید که بهترین غذا را میل کرده اید،تخفیف های که مراکز خرید بررویی محصولات خود میگذارد باعث جذب مشتری بیشتر ودر نتیجه فروش بیشترمیشود، این همان اثرهاله ای ست تاثیر جزعی از یک موضوع تاثیر مستقیم برکل موضوع گذاشته است.

اکثر افرادی که در کار تجارت وبازاریابی وبیزنس فعالیت دارند با همین تکنیک کار میکنند،انها در واقع با فن بیان وفهم ادراک مشتریان خود آنها را ترغیب به خریدمیکنند ، با برخورد صحیح وحساب شده ذهن افراد را با قالب ذهنی عالی درگیر میکنند وبازتاب آن قالب تصمیمیست که به نفع آنها تمام میشود.

اثر هاله در شکل گیری ارتباطات احساسی ما نیز تاثیر بسزایی دارد ،بارهااز افراد مختلف شنیده اید که میگویند که نمیدانم چه شد وچه اتفاقی افتاد که محو طرف مقابل شان شده وگوی مسحور او شده بودند،اولین برخورد ورفتار در مواجه با افراد خیلی مهم وتاثیر گذار میباشد،اگر ظاهری آراسته ،خوشرو ، مهربان و متواضعانه داشته باشید کار تما م است طرف مورد نظر خود را کاملا جذب خود کرده اید.

 

 

 
 

با دیدن دو تصویر بالا چه برداشتی در ذهنتان شکل گرفت ، به طبع تصویر اول فردی با فرهنگ ،خوش برخورد ،ثروتمند،باسواد درذهن شما ایجاد کرد وتصویر پایین فردی فقیر،معتاد، بیسواد، با روابط عمومی پایین را در ذهن شما ایجاد کرد،در صورتی که میتواند این طور نباشد آن فرئی که به ظاهر کنار خیابان خوابیده فردی باسواد حتی با تحصیلات بالایی دانشگاهی باشد که به دلیل اینکه تمام وسایلش را دزدیده باشند ودسترسی به جایی نداشته به ناچار از خستگی کنار خیابان استراحت کرده باشد.

مواظب اثرهاله ای افراد باشید با شناخت و درک این موضوع دیگر شما در برخورد اثر هاله ای منفی به دام نمی افتید ومیتوانید با تشخیص اینکه الان دچار ودرگیر اثرهاله ای شده اید از تاثیرات آن جلوگیری میکنید و تصمیم درست خواهید گرفت که با نیاز ها وخواسته های شما سازگاری داشته باشد.

اثرهاله ای منفی قوی تر از اثر هاله ای مثبت عمل میکند ،به این دلیل که ذهن قدیمی ما منفی نگر ومنفی گرا است ،پس مواظب خطاها ونقص هایی رفتاری خود باشید وتاثیری که برروی شناخت افراد از شما می گذارد تا اثر هاله ای منفی ایجاد نشود چرا که تغییر آن بسیار سخت خواهد بود.

شما میتوانید با توجه به موقعیت کاری واجتماعی که درگیر آن هستید و مطالبی که در مورد اثر هاله ای گفته شد ازاین به بعد در رفتارهای خود وافراد دقت بیشتری داشت باشید تا از اثرهاله ی برروی خود جلوگیری کنید ویا در برخورد با افراد تاثیر درستی از خود ایجاد کنید.

به اشتراک بگذارید