بلاگ

31

15 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به‌ نفس به شما کمک می‌کند که خودتان توانایی هایتان را باور کنید و بهتر بتوانید در جمع همکاران، دوستان و فامیل خود صحبت کنید

داشتن اعتماد به‌ نفس به شما کمک می‌کند که خودتان توانایی هایتان را باور کنید و بهتر بتوانید در جمع همکاران، دوستان و فامیل خود صحبت کنید و جذاب تر به نظر برسید. اعتماد به ‌نفس یک مورد مهم در موفقیت است.زمانی که سخنرانی را به تازگی شروع کرده بودم میدانستم که اطلاعات بسیار خوب و ارزشمندی دارم اما فقط به دلیل نداشتن اعتماد به نفس نمیتوانستم این اطلاعات را در سخنرانی هایم به خوبی به دیگران منتقل کنم.زمانی که اعتماد به نفس خود را افزایش دادم مهارتم را به خوبی به دیگران منتقل می کردم. به همین دلیل در این مقاله میخواهم 15 راه افزایش اعتماد‌به نفس را به شما یاد بدهیم.

1- درست لباس بپوشید

پوشیدن لباس آراسته ومنظم در افزایش اعتماد به‌ نفس به شما کمک چشم گیری می‌کند. زمانی که ظاهرتان خوب باشد احساس خوبی نسبت به خودتان دارید. پس در انتخاب لباس هایتان دقت کنید و لباس های زیبا و مناسب بپوشید.

 

2- کاری که شروع کرده‌اید را به پایان برسانید

گاهی اوقات نصفه و نیمه رها کردن کارها باعث کاهش اعتماد به ‌نفس در ما می‌شود و تماما احساس پوچی و بیهودگی می‌کنیم. پس اگر کاری دارید که نصفه و نیمه آن را رها کرده‌اید به سراغش بروید و برای خودتان زمان مشخص کنید تا آن کار را به اتمام برسانید. زمانی که کار به پایان برسد احساس اعتماد به نفس و آرامش می‌کنید.

تقویت اعتماد به نفس

3- موفقیت هایتان را مرور کنید

یکی از دلایل کمبود اعتماد به نفس این است که ما به نداشته هایمان توجه می‌کنیم و به توانایی و موفقیت هایمان را نادیده می‌گیریم. موفقیت‌هایی که تا کنون داشته‌اید (شغل مناسب، تحصیلات عالی و …) یک لیست تهیه کنید و هر زمان احساس کمبود اعتمادبه‌نفس کردید به آن نگاهی بیندازید.

4- زبان بدن را یاد بگیرید

استفاده‌ی درست از زبان بدن نشان دهنده‌ی اعتماد به‌ نفس شماست. زبان بدن را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید تا اعتماد به نفس تان بالا رود.

5- مطالب جدید را یاد بگیرید

یادگیری مطلب و مهارت جدید به شما اعتماد به نفس می‌دهد. سعی کنید یک مهارت جدید را هر روز آموزش ببینید و خودتان را رشد دهید این کار در افزایش اعتماد به نفس‌تان کمک‌تان می‌کنند.

 

6- باور داشته باشید، می‌توانید

حس خودباوری را در خود تقویت کنید. خودتان را باور کنید و به خوتان ایمان داشته باشید که می‌توانید یک فرد با اعتماد به نفس و موفق باشید.

7- نه بگویید

به خواسته‌های دیگران که جاوی موفقیت شما را می‌گیرد نه بگویید. نه گفتن این قدرت را به شما می‌دهد که در برابر خواسته‌های دیگران با اعتماد به نفس بیشتری نمایش دهید و خودتان را مهم‌تر از دیگران نشان دهید.

8- مثبت باش

مثبت اندیشی تاثیرات فوق العاده ایی در زندگی می‌گذارد و دید مثبت باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود. پر از حس خوب باشید و آن را به اطرافیان خود منتقل کنید این گونه با اعتماد به نفس بیشتری دیده می‌شوید.

9- برنامه‌ ریزی را فراموش نکنید

برای اهدافی که دارید برنامه‌ ریزی کنید و مسیر را برای خود مشخص کنید تا با اعتماد به نفس عمل کنید و آمادگی لازم را برای پیشرفت داشته باشید.

راه های افزایش اعتماد به نفس

10- ورزش کنید

ورزش کردن نه تنها باعث سلامتی جسمی می‌شود بلکه با ایجاد احساس رضایت درونی  از خود و تناسب اندام باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

11- مسئولیت پذیر باشید

مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید. منتظر دیگران نمانید و از خودتان انتظار داشته باشید. هرچیز که می‌خواهید از خود طلب کنید اینطوری عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی خواهید داشت.

12- آهنگ پر انرژی و مثبت گوش دهید

گوش دادن به آهنگ های پرانرژی و مثبت تاثیر زیادی بر روی افزایش اعتماد به نفس می‌گذارد. باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشیم و خود را پرانرژی ببینیم. مثلا هنگام ورزش توصیه می‌شود آهنگ های شاد با ریتم تند گوش دهید.

13- مقایسه کردن ممنوع

موفقیت وموقعیت دیگران را با خود مقایسه نکنید.راه موفقیت زیادی وجود دارد هرکس توانایی های منحصربفرد خود را میتواند بیابد و با مقایسه کردن اعتماد به نفس خود را کاهش می‌دهید

14- مطمئن صحبت کنید

راجب چیزهایی که اطلاع دارید و از اطلاعات خود مطمئن هستید صحبت کنید. این اطمینان باعث می‌شود محکم و با صلابت صحبت کنید و اعتماد به نفس خود را به اطرافیان نشان دهید.

15- دنبال جلب توجه نباشید

خود واقعی تان باشید. نباید کار عجیب و غریبی برا نشان دادن اعتماد به نفس خود به دیگران انجام دهید و دنبال نظر دیگران و جلب رضایت آنان نباشید.

پیشنهاد میکنم مقاله ی ازکجا بفهمیم اعتمادبه نفس داریم؟ را حتما بخوانید.

مقاله ای از ویکی پدیا درمورد داشتن اعتماد به نفس

اما نکته آخر…

داشتن اعتماد به نفش شخصیت شما رو برای اطرافیان جذاب تر میکنه و باعث میشه شما به خودباوری برسید و به خودتان ایمان بیاورید. در بسیاری از کارها اگر ما فقط اعتماد به نفس داشته باشیم آن کار را بهترین شکل ممکن می توانیم انجام دهیم. دلیل بسیاری از به نتیجه نرسیدن کارهای ما فقط نداشتن یا کمبود اعتماد به نفس می باشد.

 

به اشتراک بگذارید