بلاگ

23

چگونه در لحظه زندگی کنیم و از زمان حال لذت ببریم؟

چگونه در لحظه زندگی کنیم؟

به احتمال زياد شما هم تجربه زندگي در لحظه حال را داشته ايد اما شايد توجه زيادي به آن نداشته باشيد. هر لحظه اي كه در اين دنيا شيرين يا تلخ برايتان بوده به احتمال زياد در لحظه حال سپري كرده ايد.زماني كه چيزي مي خوريد ذهن شما سريعا جمع مي شود و به لحظه اكنون توجه مي كند تا مزه آن خوردني را كشف كند.

https://www.aparat.com/v/8sIfS

پس يكي از راههاي تجربه لحظه اكنون يا حال ، مزه غذاها يا شيريني يا ترشيجات مي باشد . اما اگر دقت كنيد شما فقط چهار لقمه اول هر غذايي را كه ميخوريد شديدا احساس مي كنيد و بعد از آن به صورت عادت شروع به خوردن مي كنيد يعني در واقع شما دوباره به گذشته يا آينده به همراه فكر مي رويد.طبق تحقيقات 12 تا 15 هزار فكر در روز توسط مغز يا ذهن ما توليد مي شود .

 

شما افكار را به قطاري تشبيه كنيد كه هر واگن همانند يك فكر است . در واقع ما سوار يك واگن يا همان فكر ميشويم و با آن ادامه مي دهيم تا واگن هاي بعدي را هم تجربه كنيم. شايد ساعتها هم زمان ببرد و

مغز ما براي اينكه انرژي كمتري بسوزاند هر كار جديدي را كه تشخيص مي دهد سريعا تبديل به عادت مي كند كه مصرف سوخت بدن ما را در بهينه ترين حالت نگاه دارد.اما چگونه مي توانيم تجربه لحظه اكنون و حال را بيشتر در زندگي خود احساس كنيم و لحظه هاي بيشتري را در اكنون سپري كنيم؟

 

يكي از تمرينهايي كه در اين مقاله ذكر مي كنم خوردن غذا به صورت چهار لقمه چهار لقمه است. يعني بعد از چهار لقمه كمي مكث كنيد و دوباره شروع به خوردن كنيد.در اين صورت ما ميتوانيم مزه ها را باز هم احساس كنيم و دوباره به لحظه حال بر گرديم. اين روند دقيقا بر عكس كاركرد مغز است كه هر كاري را سريعا مي خواهد به عادت تبديل كند تا انرژي كمتري مصرف كند.

يكي از موضوعاتي كه براي ما بديهي شده، زندگي در گذشته و آينده است.يعني ما در هر لحظه از روز يا در آينده سير مي كنيم و يا در گذشته. گذشته براي ما پر از احساسات نا اميد كننده ، حسرت ، ناكاميها،رنجش و كينه هايي كه در گذشته افراد برايمان پيش آوردند و آينده هم پر ازاسترس،ابهام و ترس است.

 

اما اين برايمان به صورت عادت در آمده كه يا در گذشته و يا در آينده سير كنيم.تكنيكهاي ذهن آگاهي مي تواند كمك كند تا در لحظه حال بيشتر حاضر باشيم و هوشياري بيشتري را تجربه كنيم.يكي ديگر از تكنيكهايي كه مي تواند به ما كمك كند اين است كه در دست خود يك عدد كش بيندازيم و هر زمان كه آگاه شديم در گذشته و با افكار پوسيده سروكله مي زنيم كش را مي كشيم و رها مي كنيم تا ضربه كوچكي به مچ دست ما وارد شود.

درد ناشي از زدن كش باعث مي شود كه مغز آگاه شود هر زمان كه به گذشته و يا آينده برود دردش خواهد گرفت .در واقع ما ذهن خودمان را با اين تمرين شرطي ميكنيم تا در لحظه اكنون بيشتر حضور داشته باشيم. اين يكي از بهترين تمرينهايي است كه ما را هوشيار نگاه مي دارد.

 

اما موضوعي كه مي تواند در اين راه به شما كمك بزرگي كند اين است كه تمرين و تكرار را داشته باشيم تا بتوانيم اين را به ذهن مان بقبولانيم كه بايد تا مي توانيم در لحظه حال زندگي كنيم.اما اين تلاشها چه ثمره اي خواهد داشت ؟

اما نزديك ترين راه براي كاهش استرس و رسيدن به آرامش دروني زندگي در لحظه حال است كه به شما كمك كند تا احساس بهترياز خود و پيرامون تان داشته باشيد.

 

يكي از راههاي كاهش استرس اين است كه با واقعيت بيشتر در تماس باشيم و ذهن آگاهي اين مهم را برايمان مهيا مي كند.براي كاهش ترسها مي تواند بسيار مفيد واقع شود چرا كه اكثر ترسها براي جدايي از لحظه اكنون است كه ذهن شروع به بافتن خيالاتي مي كند تا به اصطلاح از در برابر تغييرات از ما محافظت كند.

 

 

به اشتراک بگذارید