بلاگ

24

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم؟

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم؟ برای ساختن اعتماد به نفس سالم اولین موضوعی که باید یاد بگیریم معنای درست اعتماد به نفس است.

اعتماد به نفس چیست ؟

اعتماد به نفس یعنی اتکا به خود ، یعنی اطمینان داشته باشم که می توانم کاری را در حد استاندار خاصی انجام بدهم .اما تعریف ساده تر آن این است که اعتماد به نفس یعنی توانایی شما در ایجاد اقدام به جا و موثر در هر شرایطی بدون توجه به اینکه این شرایط موجود چقدر سخت و دشوار باشد .

با این تعریف معلوم شد ما کاری به بیرون و شرایط محیطی زیاد نباید داشته باشیم بلکه تمرکزمان را روی خودمان بزاریم تا بتوانیم مهارت یا توانندیهای خود را ببینیم و از آنها استفاده کنیم.

http://How can we build our confidence?

اعتماد به نفس در عمل چگونه است ؟

در زندگی روزانه خودتان اعتماد به نفس به این صورت خودش را نشان می دهد که بدون اینکه حس انجام کاری را داشته باشید ،آن کار را شروع می کنید و بعد همین که کار را شروع می کنید مثلاً شرکت در یک سخنرانی ، آشپزی ، ورزش کردن ، کتاب خوندن و… ببینید که حس خوبی به آن دارید و حتی از اینکه دست به این کار زده اید خوشحالید؟

برای شما هم حتما اتفاق افتاده. این تغییر احساس شما نسبت به یک موضوع گوشه ای از احساسی است که اعتماد به نفس در عمل به شما می دهد .اعتماد به نفس یعنی بتوانید از حس لحظه حال خود بگذرید تا به نتیجه ی مورد نظر خود برسید .

اگر بتوانید این تمرین را انجام دهید که از حس لحظه حال خود بگذرید مطمئن باشید که می تواند به هدف هایی که در ذهن دارید برسید ، حتی اهدافی که دیگران آن را بسیارسخت می دانند.

برای اینکه بتونیم کارهای بزرگی که مد نظرم یا اهدافم است را انجام دهم باید آن را به قسمت های کوچیک تبدیبل کنم تا بتوانم آن را انجام دهم تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهم .دقیقا اشتباه رایجی که اکثر افراد مرتکب می شوند همین است که می خواهند به یک باره کارهای بزرگ را انجام دهند و میبینیم که هیچ وقت هم انجام نمی شود یا به پایان نمی رسد.نهایتا اعتماد به نفس آنها له می شود.

اعتماد به نفس به این معنا نیست که شما قرار است در زندگی یا هدفی که تعریف کرده اید همه راه حل ها را بدانید. اصلا به این شکل نیست .آخیش چقدر خوب…

اعتماد به نفس به این معنا نیست که هیچ وقت نترسید ، شما قطعا در بسیاری از کارها حس ترس را دارید ، اما می توانید با همین ترس ادامه دهید و اقدام های جدید در زندگی خود خلق کنید .

اما موضوع مهمی که درافزایش اعتماد به نفس به شما کمک خواهد کرد پیدا کردن نقاط قوت خودتان است .

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم؟

پیدا کردن نقاط قوتمان

مارک تواین می گوید : هر کدام از ما در درونمون توانایی رسیدن به هر آرزویی را داریم ، فقط نمی دانیم چطور از این توانایی استفاده کنیم ؟

یکی از خصوصیات کسانی که اعتماد به نفس بالا دارند این است که برای خودشان شأن و ارزش بالایی قائلند ، آن ها دید مثبتی به خودشان دارند یعنی نقاط قوت خودشان را می شناسند .

پایه و اساس اعتماد به نفس زمانی شکل می گیرد که شما توانمندی‌های خود را بشناسید و از آن ها در جهت بهبود زندگی خود استفاده کنید .

اگر برای کاری که در آن مهارت کافی دارید ارزش زیادی قائل نباشید اعتماد به نفستان در آن کار کم می شود ، تحقیقات نشان داده که اگر برای کاری که در آن مهارت دارید برایتان ارزش داشته باشد در آن زمینه اعتماد به نفس بالایی پیدا می کنید .

برای افزایش اعتماد به نفس لازم است که نقاط قوت خود را پیدا کنید ، مثلاً در زمینه موسیقی مهارت دارید ، لازم نیست خودتان را سرزنش کنید که آشپز خوبی نیستید، به خودتان تبریک بگید و تمرین کنید که در کاری که مهارت دارید تعریف و تمجیدهای دیگران را بپذیرید و از آنها استقبال کنید .

سرزنش کردن خود دقیقا باعث می شود حس ارزشمندی در شما کم شود و ازدرون احساس پوچی کنید.خودتان را به عنوان انسان بپذیرید که در قسمتهایی توانمند و در جاهایی هم ضعف دارید .قرار نیست من در همه جاهای زندگیم عالی باشم. اما اگر می توانم آن ضفعها را با تمرین پوشش دهیم قطعا این کار را انجام می دهیم.

باید به مهارتی که دارید احترام بزارین و افتخار کنید ، بعد می بینید دیگران هم به شما احترام میزارن و افتخار می کنند. باید اول خودتان را قبول کنید و این یکی از رازهای کسب اعتماد به نفس است .

اعتماد به نفس را در بیرون جستجو نکنید ، چون در درون شما ساخته می شود و بعد در بیرون جلوه می کند.

برای افزایش اعتماد به نفس باید روی کارهایی تمرکزکنید که در آن مهارت دارید ، نه اینکه به سمت چیزی بروید که در انجام دادنش زیاد خوب نیستید .

جالب است بدانید استعدادهایی که شما دارین برایتان عادی شده و فکر می کنید همه این کار را بلد هستند یا این استعداد را دارند ، اصلا اینطور نیست ، شما در خصوصیاتی منحصر به فرد هستید ، آن مهارت را ببینید و آن را نشان دهید .

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم؟

یکی از تمرین‌هایی که به ما کمک می کند تا نقاط قوت خودمان را پیدا کنیم این است .

همین الان گوشی همراه خود را بردارید و با پیامک یا تلفنی نظرات دیگران را در مورد خودتان بپرسید .

از شش نفر دوستان و فامیل نزدیک خود این سوالات را بپرسید :

من چه کاری را خوب انجام می دهم ؟

در کدام یک از رفتارها و کارهایم توانمندی می بینید؟

چه کاری را باید بیشتر انجام بدهم ؟

در چه زمینه ای می توانید به من اعتماد کنید ؟

فکر می کنید در چه زمینه ای بتوانم پیشرفت کنم ؟

بعد بازخوردهای دیگران را ببینید ، متعجب می شوید ، بازخوردهای که شباهت زیادی به هم دارند را پیدا کنید ، آن ها نقاط قوت شما هستند که دیگران راحت تر از شما می بینند .

روی مهارت خوب خودتان تمرکز کنید و خودتان را رشد دهید و کاری با قسمت های ضعیف خودتان نداشته باشید .اعنماد به نفس یعنی در کاری یا موضوعی مهارت کافی پیدا کنم و خودم را هم در آن مهارت قبول داشته باشم یعنی خودباوری.

بعد از مدت کوتاهی زندگی خود متحول می کنید و اعتماد به نفس بالایی را تجربه خواهید کرد .

به اشتراک بگذارید