6

غلبه بر تنبلی

 

غلبه بر تنبلی

سلام دوستان عزیزم امیدوارم که حالتون عالی باشه

وقتی که میخواییم کاری را شروع کنیم اولین چیزی که شروع میکند به حرف زدن , مغز عزیز ما است. به عنوان مثال میخواییم کتاب بخوانیم ,یا به کاری مشغول شویم و یا پیاده روی کنیم ,به ما میگوید فعلا خسته ای استراحت کن , حالا فردا انجام می دهی , چرا اینقدر به خودت فشار میاوری و جملاتی به همین ترتیب.

اما چیزی که خیلی ریز است و ما متوجه آن نمیشویم این است که فکر میکنیم اینها را خودمان میگوییم مانند حالا فردا انجام میدهم , یا میخواهم الان استراحت کنم .

فرق اینها در این است که مغز ما به ما دستور میدهد !!!!

چرا ؟؟

مگر مغز ما دشمن ما است که ما را از پیشرفت دور نگاه میدارد ؟

دقیقا بله نکته قابل تأمل اینجاست که مغز 101 مکانیزم دفاعی دارد که هدفش دفاع کردن از ما و در حالت امن نگاه داشتن ما است.

به همین ترتیب وقتی تغییری میخواهد در ما رخ دهد مغز ما شروع به صحبت میکند و دلایلی عالی برای ما می آورد .دلایلی از جنس بهانه , که این کار انجام نشود , و البته این کار مغز نهایت دوست داشتنش نسبت به ما است و دلیل دومش این است که با انجام ندادن کار جدید سعی در پایین نگاه داشتن مصرف خود و استفاده نکردن انرژی بدن ما است .

اما چرا انسانهایی باز هم با این مکانیزمها پیشرفتهای چشم گیری دارند و افرادی هم هنوز در دلایل و بهانه های خود مانده اند .؟

راهکار :

یکی از بزرگترین روشها برای غلبه بر تنبلی و اهمال کاری  آگاهی پیدا کردن است که در این مقاله شما به یکی از مکانیزمهای مغز آشنایی سطحی پیدا کردید.

 

دومین راهکار :

خانم مل رابینز در کتاب خود به اسم قانون 5 ثانیه در جهان نوآوری از روش غلبه برتنبلي  را بنیان نهاد که ایشان خود وقتی از زندگی خود تعریف میکند میگوید که شخصی الکلی بودم و بسیار تنبل که روزی از تلویزیون شلیک یک موشک را میبیند که شمارش معکوس میدهند 5 ..4..3..2..1 شلیک , با این حرکت از رختخواب خود بلند میشود و متوجه میشود بهانه ها بعد از 5 ثانیه حمله میکنند , بعد کارهای دیگر خود را با همین شمارش معکوس انجام میدهد و جالب اینجاست که عملی میشود این شمارش معکوس و زندگی خود را متحول میکند و بعد از آن قانون 5 ثانیه را ابداع میکند و کتابی در این رابطه مینویسد که یکی از پر فروشترین کتابهای دنیاست و متاسفانه کتابی به این زیبایی هنوز ترجمه به فارسی نشده است و پیشنهاد میکنم برای کسانی که زبان انگلیسی را میدانند حتما این کتاب را مطالعه بفرمایید. در حال حاضر مل رابینز یکی از بزرگترین سخنرانان انگیزشی دنیاست.

 

دانشمندان نیز کشف کردند که تا رسیدن به بهانه های مغز 5 ثانیه فرصت داریم که بلند شویم و آن کار را انجام دهیم ,در غیر اینصورت مکانیزنهای مغز فعال میشود و دیگر امکان پذیر نخواهد بود و یا خیلی خیلی مشکل خواهد شد.

ما با همین قانون 5ثانیه به اهداف خود میرسیم پس لطف کنید و این مقاله را با کسی که دوستش دارید به اشتراک بگذارید تا افراد دیگری از این اطلاعات استفاده کنند

شاد و پیروز باشید                                                     مرتضی روحانیان

 

 

به اشتراک بگذارید