بلاگ

38

اعتماد به نفس کاذب| 7 رفتار که نشان میدهد اعتماد به نفس کاذب دارید

  تا به حال به این فکر کرده اید که اعتماد به نفس کاذب چیست؟

اعتماد به نفس کاذب ( false confidenc ) به این معنی است که خود را طوری ببینید و تصور کنید که دیگران در مورد شما همچین دیدی را ندارند.

اگر به اطراف خود نگاه کنید افرادی را می‌بینید که اعتماد به نفس کاذب یا اعتماد به نفس دروغین دارند. اعتماد به نفس کاذب نوعی دیگر از اعتماد به نفس پایین است.

شاید افرادی را دیده باشید که فکر می‌کنند برای دیگران مهم هستند ولی که در حقیقت چنین چیزی نیست. گاهی هم افرادی در اطراف شما هستند که خود را فردی باهوش و تاثیر گذار  می دانند در حالی که دیگران چنین نظری را نسبت به او ندارند. این افراد دچار اعتماد به نفس جعلی یا اعتماد به نفس کاذب شده اند.

اعتماد به نفس کاذب چیست؟

ویژگی های اعتماد به نفس کاذب

اعتماد به نفس دروغین باعث می‌شود تصمیمی بگیرید یا کاری را انجام دهید که با شرایط هماهنگ نیست و طوری که فکر می‌کنیم پیش نمی‌رود. این افراد خود شیفته و مغرور هستند.

نظر دیگران برایشان مهم نیست و فقط خودشان را می‌بینند به همین خاطر تنها می‌مانند و معمولا دوستان و اطرافیان خود را از دست می‌دهند.

این افراد همیشه خود را می‌بینند. سواستفاده گر هستند و دوست دارند ریاست کنند.

ضرر اعتماد به نفس کاذب

با توجه به تعریف اعتماد به نفس دروغین و ویژگی های آن حتما متوجه شده اید که باید درمان شود و از این اعتماد به نفس دوری کنید زیرا اثر منفی و ضرر های بسیاری در زندگی دارد.

از دست دادن دوستان

داشتن اعتماد به نفس جعلی باعث تنهایی و انزوا می‌شود. دوستان و اطرافیان ازآن ها دور می‌شوند و تنهایشان می‌گذارند.

یکی دیگر از دلایل تنهایی این افراد بخاطر صادق نبودن با خود و دیگران است و خود را بالاتر و بهتر از همه می‌دانند.

معایب اعتماد به نفس کاذب

از دست دادن جایگاه اجتماعی

افرادی که در مدت زیادی اعتماد به نفس کاذب دارند به دلیل اینکه شناختی از خود و توانایی هایشان ندارند، نمی‌توانند تصمیم درست بر اساس توانایی و وضعیت خود بگیرند و شکست می‌خورند و جایگاه اجتماعی خود را از دست می‌دهند.

 شکست اولین نتیجه اعتماد به نفس کاذب است. عزت نفس و اعتماد دیگران را از دست می‌دهند و دچار دلهره و اضطراب می‌شوند.

نا آگاهی از اعتماد به نفس کاذب

گاهی افراد نمی‌دانند که دچار اعتماد کاذب هستند و از این اعتماد به نفس دروغین آسیب می‌بینند. این افراد نسبت به انتقاد و بیان اشتباه و ایراد آن ها واکنش های خشن و تندی را نشان می‌دهند.

این افراد خود را بی عیب ونقص می‌دانند و خود شیفته اند به همین دلیل هیچ اقدامی برای رفع این مشکل نمی‌کنند زیرا فکر نمی‌کنند مشکل دارند و باید رفع شود.

کنترل اعتماد به نفس کاذب

خلاصه کلام

اعتماد به نفس کاذب معایب و ضرر های زیادی دارد و باید درمان شود. این اعتماد به نفس دروغین مشکل ساز است و این افراد عزت نفس خود را از دست داده اند و نیاز دارند که دیگران آن را تایید و تحسین کنند. انتقاد پذیر نیستند و نسبت به انتقاد رفتار تندی نشان میدهند پس باید با احترام با این افراد برخورد کنید.

افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند را بشناسید و بدانید چطور باید با آنها رفتار کنید.

به اشتراک بگذارید