32

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟ خیلی از ما فرق بین عزت نفس و اعتماد به نفس را نمی‌دانیم. این مقاله به شما کمک شایانی می‌کند تا شما علاوه بر تفاوت بین اینها، بتوانید آگاه شوید و سپس خودتان را ارزیابی کنید که روی خودتان با روشن بینی بیشتری کار کنید. حتما قبل از خواندن این مقاله ویدیوی زیر را ببنید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

 

تعریف اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یا Self Confidence تقریبا یک موضوع تقریبا بیرونی است بر خلاف عزت نفس. اعتماد به نفس، یعنی شما در یک حیطه یا چند حیطه مهارت و تخصص دارید و علاوه بر آن اطمینان و باور هم نسبت به تخصص خود دارید. پس تخصص و مهارت و خودباوری در تخصص و مهارت اعتماد به نفس واقعی را شکل می‌دهد .

مثلا من مرتضی روحانیان یک سخنران هستم و مهارت کافی برای سخنرانی را دارم و علاوه بر این مهارت خودم را هم باور دارم که می‌توانم در سمینار و کارگاه ها به راحتی سخنرانی و مدیریت کنم.

 

 

خلبانی را تصور کنید که مهارت و تخصص لازم برای پرواز را دارد و به خودش هم اطمینان کافی دارد، که می‌تواند یک هواپیما را به آسانی به پرواز در آورد. بنابراین تا اینجا متوجه شدیم که اعتماد به نفس می‌تواند در یک یا چند حیطه باشد و لزوما برای همه زندگی من کاربرد ندارد.

تصور کنید پزشکی که اعتماد به نفس کافی برای جراحی را دارد اما می‌تواند در قسمت‌های دیگر زندگی‌اش اعتماد به نفس نداشته باشد، مثلا رانندگی یا نویسندگی یا تدریس و خوانندگی…

حال بپردازیم به تعریف عزت نفس

تعریف عزت نفس

عزت نفس یا Self-esteem به معنای ارزشمندی، احترام به خود است. عزت نفس می‌گوید طرز فکر شما در مورد خودتان چیست؟ خودتان را چگونه می‌بینید؟

آیا به همین صورتی که هستید احساس ارزشمندی می‌کنید، آیا خود را فردی محترم می‌دانید؟

عزت نفس بر خلاف اعتماد به نفس یک موضوع کاملا درونی است. امکان دارد شخصی اعتماد به نفس داشته باشد ولی عزت نفس نه. تصور کنید همان خلبان یا پزشکی که اعتماد به نفس کافی را در حیطه خود دارند امکان دارد خود را فردی ارزشمند نداند و این ارزشمندی را از دنیای بیرون خود کسب کند.

 

کسانی که از عزت نفس پایینی برخوردارند سعی می‌کنند تا از محیط بیرون استفاده کنند تا ارزشمندی و محترم بودن را تجربه کنند. اجازه بدهید با کمی مثال این موضوع را بررسی کنیم.

فردی که از عزت نفس پایین رنج می‌برد تلاش می‌کند که این خلا را از محیط بیرون خود دریافت کند مثلا تمام ذهنش ماشین مدل فلان است. چرا که با سوار شدن آن ماشین احساس ارزشمندی به او دست می‌دهد، یا با خرید خانه ای لاکچری، دفتر حرفه ای، ریاست و پست و مقام ومواردی از این قبیل…

شاید الان در ذهنتان کمی تعارض و تضاد پیش بیاید که یعنی چی؟

 

یعنی زمانی که ماشین و خانه وپست و مقام را از آن فرد بگیریم سکته می‌کند یا دق می‌کند و یا زندگیش فلج می‌شود اما فرد با عزت نفس بالا این چنین نیست چرا؟

اگر موفقیتی را از کسی که عزت نفس بالا دارد بگیریم مثل ماشین، پست و مقام، از درون تهی نمی‌شود و زندگیش کامل به هم نمی‌ریزد چون انعطاف پذیری یکی از شاخصه های عزت نفس است. انعطاف پذیری به این معنا که در شرایط سخت شخص قادر است خودش را از ناامیدی و شکست بیرون بکشد و احساس ارزشمندی و شایستگی این افراد به دلیل پست و پول و ماشین و… نیست.

 

 

دقیقا این شایستگی از درون آنهاست. تصور کنید فردی که طلاق می‌گیرد ، اگر عزت نفس پایینی داشته باشد، قطعا ناامید و دلسرد از ادامه زندگی شده و خودش را محکوم به فنا‌‌ می‌داند.دلیلش این است که محترم بودن با ازدواج شکل گرفته، ولی فرد با عزت نفس می‌گوید فقط یک طلاق بود و دوباره می‌شود زندگی جدیدی ایجاد کرد، یا شکست ها را به عنوان تجربه می‌بینند.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

تا اینجا معنی شفافی از این دو را متوجه شدیم. پس عزت نفس یعنی احساس شایستگی و ارزشمند بودن بدون واسطه هیچ چیز بیرونی و اعتماد به نفس یعنی مهارت در یک کاری و اطمینان به خود در آن مهارت.

شایستگی و احساس ارزشمندی هم به این معنا نیست که من انسان محترمی هستم و دیگران برده من هستند. فردی که عزت نفس و احساس محترم بودن را دارد به تمام انسان‌ها به عنوان موجودی ارزشمند و محترم نگاه می‌کند و در وقع نگاه بالا به پایین ندارد و احساس برابری با همه می‌کند.

اما کسی که اعتماد به نفس دارد می‌تواند عزت نفس نداشته باشد و یا بالعکس. یکی از تکنیک‌هایی که می‌توان برای افزایش اعتماد به نفس به آن اشاره کرد کسب مهارت و تخصص در یک یا چند موضوع و زمانی که در یک کار متخصص می‌شویم به مرور زمان هم خودباوری و اطمینان به خود،‌ در ما بیشتر می‌شود.واضح تر بگویم: یک تخصص یا مهارت را در وجودت بیشتر کن.

 

عزت نفس با اعتماد به نفس چه تفاوتی دارد؟https://www.roohanian.com عزت نفس با اعتماد به نفس چه تفاوتی دارد؟

برای بالا بردن عزت نفس پیشنهاد می‌شود که با ارزش‌های فردی مثل صداقت، پشتکار، فروتنی و تواضع و… خود زندگی کنید و این تکنیک فوق العاده اثر بخش است.

عزت نفس مهم تر است یا اعتماد به نفس ؟

بعد از بیان شفاف در تفاوت و معنی اعتماد به نفس و عزت نفس می‌توانیم بگویم در علوم انسانی هیچ قطعیتی وجود ندارد بنابراین پاسخ قطعی کار صحیحی نیست. اما می‌توان گفت عزت نفس پایدارتر و کلیدی‌تر است.

عزت نفس باعث می‌شود کیفیت زندگی ما افزایش یابد و بیشتر در مسیر کمال حرکت کرد و در نهایت احساس خوبی به خود داشته باشیم ولی می‌توان گفت لزوما اعتماد به نفس نمی‌تواند کیفیت یا شخصیت درونی ما را ایجاد کند.

مثال معروفی است که معلمی پول را مچاله و بعد زیر پایش لگد مال می‌کند و بعد از شاگران می‌پرسد: آیا از ارزش این پول کم شد، همه جواب می‌دهند نه.

عزت نفس هم به همین شکل است حتی اگر همه چیز را از دست بدهیم باز ما از درون ارزشمند هستیم و احساس شایستگی می‌کنیم.

می‌توانم بگویم که اگر شخصیت را یک ساختمان در نظر بگیریم هر چقدر فندانسیون این ساختمان که همان عزت نفس می‌باشد محکم تر ساخته شود، می تواند مفیدترهم باشد تا اعتماد به نفس روی این فندانسیون قرار بگیرد.

اعتماد به نفس کاذب می‌تواند برای ما مسئله ساز باشد و در تصمیم گیری‌ها و ارتباط با دیگران به مشکل ما را کشاند، اما عزت نفس بالا برای ما مفید هم است .یعنی هر چقدر احساس شایستگی و محترم بودن را داشته باشیم در شخصیت یا در ذهنیت ما تاثیر منفی نمی‌تواند داشته باشد بلکه کلی هم عالی است.

.

توصیه پایانی ما ، آینده بهتری برای شما رقم می زند…!

.

یک بسته فوق حرفه ای !

.

با یادگیری علمی مهارت اعتماد به نفس و عزت نفس خود را فردی حرفه ای کنید…

.

بسته فوق العاده کاربردی <اعتماد به نفس > را تهیه کنید و اثرات عمیق و بزرگش را ببینید.!

.

به اشتراک بگذارید