بلاگ

چگونه خجالتی نباشیم؟

چگونه خجالتی نباشیم؟

چگونه خجالتی نباشیم؟

احتمالاً شما هم در جمع یا گروهی شرکت کرده اید که یک فرد می‌تواند خیلی خوب صحبت کند و کم حرف نباشد و به راحتی ارتباط برقرار کند و از ارتباط اجتماعی خوبی برخوردار باشد و شما هم حسرت بخورید و این سوال برایتان پیش بیاید که واقعاً وقتی در جمعی از گروه شغلی و فامیلی و دوستان قرار می گیرم چگونه خجالتی نباشیم؟

حتماً فردی را در اقوام یا نزدیکان خود دیده اید که به راحتی می تواند از حقوق خود دفاع کند و حق خود را بگیرد در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای این موضوع به شما ارائه دهیم که بتوانید در زندگیتان تغییرات بسیار خوبی را ایجاد کنید پس تا انتهای مقاله همراه من باشید در ابتدای مقاله باید بدانید

The skill of saying no. مهارت نه گفتن .مرتضی روحانیان .چگونه خجالتی نباشیم؟

اصلاً خجول ها چه کسانی هستند؟

در موقعیتهای مختلف زندگی‌ام با افرادی برخورد داشتم که از خجولی رنج می‌بردند یا با افرادی برخورد داشتم که فکر می‌کردند اصلاً خجول نیستند و رک هستند مقابل رفتار خجالتی بودن مهارت قاطعیت و جرات ورزی است همه ما باید این مهارت را یاد بگیریم تا بتوانیم به جای رک بودن و پرخاشگری و خودخوری و خجالت از جرأت ورزی استفاده کنیم.

ریشه خجولی گری چیست؟

مغز ما دو قسمت دارد یک مغز بیرونی است که به آن مغز آموزش پذیر و منطقی می گوییم و یک مغز داخلی داریم که در قسمت داخلی مغز وجود دارد به آن مغز احساسی می‌گوییم قسمت دیگر مغز ما هم مغز قدیمی و یا خزنده نام دارد مغز منطقی ما آموزش پذیر است اما مغز خزنده طبق غریزه عمل می‌کند اززمانی که اجداد ما غارنشین بودند همین قسمت مغزاگر احساس خطر می کرد‌، مغزخزنده آنها را از خطرات نجات می‌داد.

مثلاً زمانی که حیوانی به آنها حمله می‌کرد این قسمت از مغز به آنها دستور می داد که فرار کند یا حمله کند جالبش این موضوع است زمانی هم که یکی با ما برخورد داره و ما دچار خجولی گری می شویم دقیقاً این قسمت از مغز به ما می گوید چه کار کنیم البته اگر در قسمت مغز آموزش پذیر ما فایلی وجود نداشته باشدمغز خزنده یا قدیمی دست به کار می شود

مغز خزنده دستور می دهد که الان به این فرد حمله کنیم یا فرار کنیم مثلا دوستی از ما لباس می خواهد قرض کند یا پول می‌خواهد وقتی فایلی نداشته باشیم که در برابر خجولی گری خودمان استفاده کنیم مغز خزنده دست به کار میشه و میگوید یا به دوستت حمله و پرخاش کن که چرا مدام از من لباس و پول میخوای خسته شدم از واکنش فرار استفاده می کند  و پول و لباس را در کمال نارضایتی به آن دوستم قرض می دهم.

چگونه خجالتی نباشیم ؟

ویژگی افراد خجالتی چیه؟

چگونه خجالتی نباشیم؟

تا می توانند از موقعیت هایی که برای آنها پیش می آید فرار می کنند

دوستی داشتم که زمانی که دچار حال بد و اختلاف خانوادگی می‌شد با من تماس می گرفت معمولاً هم صبح‌ها تماس می‌گرفت و کل انرژی روز زیبای منو خراب می کرد و دارای الگوی همیشه نالان بود و به جای اینکه مشکل خجالتی بودن را رفع کند از فرار استفاده می‌کرد فرار او اینگونه بود که به من زنگ می زدوشروع به غرغر می کرد.

مورد دوم در نه گفتن مشکل دارند

وقتی کسی از آنها پول یا کاری می‌خواهد فرد خجالتی نمی تواند نه بگوید چون نیاموختن که اصلاً نه گفتن چه کمکی می‌تواند کندمی توانید به مقاله چگونه نه بگوییم ؟مراجعه کنید. واطلاعات بیشتری دراین زمینه کسب کنید.

برای جلوگیری از تعارض و اختلاف هر کاری می کنند.

فرد خجالتی برای اینکه دعوایی پیش نیاید مدام در خدمت دیگران است و خواسته های دیگران را انجام می دهد حتی اگر راضی نباشد چون می ترسد رابطه اش با طرف مقابل خراب شود و یا اختلافی پیش بیاید به همین خاطر همیشه در دسترس است.

دیگران را در اولویت قرار می دهند تا خودشون را

آدم های خجالتی هر کاری می کنند تا اول دیگران خوشحال و راضی باشند بعد خودشان نیازهای خودشان را فراموش می‌کنند و به آن ها بها می‌دهند و نیازهای دیگران را در اولویت قرارمی دهند.

در ادامه مقاله تکنیک هایی را ارائه می‌دهیم که می‌تواند برای رفع خجالتی بودن شما کمک به سزایی داشته باشد.

برای کم حرف بودن در جمع می توانید از این تکنیک ها استفاده کنید

• مورد اول از منطقه امن خود بیرون بیاید

خودتون  رو سریعا  وارد بحث کنید برای اینکه بتوانید کمی خجالتی بودن خودتان را در جمع کنار بگذارید زمانی که در جمع حضور پیدا می‌کنید کنج آن مجلس نشینید سعی کنید از منطقه امن خودتون بیرون بیاید و شروع به گفت و گو کنید در ابتدای صحبت از یک نفر شروع کنید و بعد می توانید نظر افراد مختلف را بپرسید و با کمی صبر به گفتگوی خود ادامه بدهید هرچقدر گفت‌وگو را زودتر انجام دهید شانس بیشتری دارید تا بتوانید خجالت خود را کنار بگذارید.

• مورد دوم اطلاعات خوبی داشته باشید

• وقتی در جمعی قرار می گیرید اگر اطلاعات به روز و خوبی داشته باشید راحت‌تر می‌توانید در مورد هر موضوعی اظهار نظر و صحبت کنید نسبت به زمانی که هیچ مطالعه ای ندارید و از همه جا بی خبر هستید مطمئناً حرف کم می آورید و باید سکوت کنید.

• مورد سوم وقتی می خواهید در جمعی صحبت کنید تمرین کنید

شما از قبل می دانید که قرار است در جمع و یا گروهی صحبت کنید بنابراین می توانید با برنامه ریزی تمرین کنید و برای این که هول نشوید تمرین کنید تنها با خودتان تمرین کنید و یک نقشه ذهنی برای خودتان بکشید که در ابتدای ورود به این گفت و گو باید چه چیزهایی را بگویم با این کار مغزتان احساس می‌کند در این موقعیت قرار دارد و زمانی که در موقعیت اصلی قرار می گیرد کمتر دچار خجالت و استرس می‌شود چون چندین بار این موقعیت را تمرین و تجربه کرده است.

• مهارت نه گفتن را بیاموزید

برای اینکه در مقابل خواسته های نابه جای دیگران بتوانید نه بگویید و خجالت نکشید باید این مهارت را بیاموزید نه گفتن تقریباً یک آموزش مفصل است و می توانید به مقاله چگونه نه بگوییم؟ مراجعه کنید

• با آدم های جدید معاشرت کنید

حتماً با آدمهایی که نمیشناسی حرف زدن کار سختی است اما کار نشد ندارد کم کم شروع کنید می توانید در مورد آب و هوا و جایی که در آنجا وجود دارید و از تعریف کردن آن شخص شروع کنید.

سخن آخر

امیدوارم این مقاله برای این که که بتوانید خجالتی بودن خود را کنار بگذارید موثر باشد ، هر مهارتی نیاز به تمرین و تکرار دارد منتظر نظرات و دیدگاه‌های شما هستیم.

 

به اشتراک بگذارید