بلاگ

تاب آوری به چه معناست؟

تاب آوری به چه معناست؟

تاب آوری به چه معناست؟

در مقالات قبلی به این موضوع پرداختیم که چرا به هدفم نمیرسم؟ و به صورت مختصر در مورد مهارت تاب آوری صحبت کردیم اما چون در آن مقاله به صورت مختصر اشاره شده بود حتماً این سوال مهم برای شما پیش آمده که تاب آوری به چه معناست؟

تاب آوری به معنای توانایی است که ما در زمان مشکلات و سختی های زندگی مسائل کاری و هر مسئله سختی که ما بتوانیم در آن دوام بیاوریم و در آن موضوع و یا مسئله خودمان را ترمیم کنیم و بقیه مسیر را ادامه دهیم است. تاب آوری یعنی یک انسان بتواند مقاومت و سلامت خود را در بروز مشکلات حفظ کند. برای مثال کشتی را در ذهن خود تجسم کنید که در دریا گرفتار طوفان و سختی و خطر می شود و همه خدمه آن کشتی سعی می کنند این کشی را از طوفان نجات بدهند این مقاومت و توانایی ناخدا و خدمه کشتی که سعی می‌کنند در زمان طوفان و سختی کشتی را حفظ کند تا به همان زمان قبل از طوفان دسترسی پیدا کنند به این توانایی تاب آوری می گویند.

تاب آوری به چه معناست؟

برای فهم بهتر انسانی را در نظر بگیرید که در زندگی دچار مشکلاتی شده مثلاً کسی در رابطه عاطفی خود به بن‌بست رسیده و نمی‌تواند به زندگی خود ادامه بدهد و طلاق می گیرد ما به درستی و نادرستی این تجربه کاری نداریم  این فرد حتما بعد از طلاق حتما دچار احساس بد و حال بعد خواهد شد.

اما اگر این فرد تاب‌آوری داشته باشد و بتواند بعد از این طوفان زندگی به حفظ و ترمیم دوباره زندگی خود بپردازد این خودش نوعی تاب آوری است.

بنابراین تا این قسمت از مقاله به این موضوع مهم رسیده اید که تاب آوری می تواند بسیار کمک کننده باشد تا بدانیم در زمان بروز مشکلات در زندگی و یا زمان رسیدن به هدف خودمان سریعا عقب نشینی نکنیم کمی تاب آوری می تواند اوضاع را بهتر کند.

 

آدمهای تاب آور چه ویژگی هایی دارند؟

تاب آوری به چه معناست؟

انسان های تاب آور نسبت به وقایع و اتفاقات و مسائل زندگی خود آگاه تر هستند و همچنین به رویدادها و احساسات و رفتارهای اطرافیان نیز توجه خاصی دارد آن‌های طبعا  از محیط تأثیر نمی‌گیرند به خاطر این خودآگاهی که دارند خودشان بر محیط اطراف تاثیرات مثبتی می گذارد آنها به طوفان های زندگی به دید مسئله نگاه می‌کنند نه مشکل چون مشکل حل نشدنی است اما مسئله حل شدنی است.

اگر بخواهیم به یک ویژگی دیگر آدم های تاب آوری اشاره کنیم این ویژگی است که آنها می پذیرند که زندگی پر از چالش ها و مسائل مختلف است فقط در مرگ است که انسان آرامش دارد و  همچنین می دانند هر انسانی که در سفر زندگی خود در حرکت است مثل رودخانه ای در حالت جریان است که در مسیر خود حتماً با سنگلا خ ها و سنگریزه های بزرگ و کوچکی مواجهه می‌شود اما کار رودخانه این است که با تمام موانعی که وجود دارد مسیر خود را باز کند و به حرکت ادامه دهد و  از سنگریزه ها سنگلاخ ها بگذرد

با این آگاهی فرد مسئولیت کارهای خود را قبول می کند وسعی می کند که قربانی نباشد و مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرد .

تاب آوری به چه معناست؟

چگونه تاب آور شویم؟

حتما با مطالعه مقدمه این مقاله فکر کردید حتماً آدم هایی که تاب باور و یا جان سخت هستند  این ویژگی ها را از اول داشتند اما باید بدانید که تاب‌آوری هم مثل دیگر مهارت های زندگی قابل آموختن است و با آموزش و تمرین می توانید آن را بیاموزیدمثلا یک فرد عادی در یک مسئله در زندگی اش گرفتار می شود و فکر می کند دنیا به آخر رسیده و کاری از دستش بر نمی آید اما فرد تاب‌آور برعکس یک فرد عادی عمل می کند فرد تاب آور سعی می کند مثل شکارچی از هر مسئله در زندگی خودش یک فرصت بسازدودرسی بگیرد.مورد اول روی عزت نفس تان کار کنید

مورد اولی که به تاب آوری شما به شدت کمک می کند کار کردن روی عزت نفس و تله های بی ارزشی تان است

تحقیقات نشان داده است زمانی که ما در زندگی دچار مسائل اضطراب و سردرگمی می شویم عزت نفس به ما کمک می‌کند تا بتوانیم با مسائل خود روبرو شویم و فرار نکنیم نداشتن عزت نفس یک موضوع بسیار مهم است.

که در این قسمت مقاله ما مختصر در مورد عزت نفس صحبت کردیم می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله رهای از احساس بی ارزشی مراجعه کنید و انسانهایی که تاب آور هستند احساس ارزشمندی می‌کنند در تله بی ارزشی نمی‌افتند می‌پذیرند نقاط ضعف و نقاط قابل بهبود ای دارند.

دومین مورد می تواند هدف گذاری صحیح باشد

تحقیقات نشان داده است افرادی که برای خودشان هدف و چشم انداز ندارند نسبت به افرادی که هدف دارند به راحتی و با هر سختی که در راه وجود دارد پیش می روند و کنار نمی کشند زمانی که چشم انداز و هدف ندارید انگیزه ایی ندارید تا تلاش کنید بنابراین با روبه رو شدن با یک سختی در مسیر هدف کنار می کشید و از مهارت تاب آوری استفاده نمی کنید پس سعی کنید از یک هدف گذاری عالی استفاده کنید .

تاب آوری به چه معناست؟

 

مورد سوم منعطف باشید

در زندگی و مسائل خود انعطاف لازم را داشته باشید بعضی از آدمها با زندگی و مشکلات آن می جنگند اگر بتوانید منعطف باشید می بینید که در زمان بروز مسائل به راحتی می توانید آنها را حل کنید. چون به مشکلات به دید  مسخره نگاه می کنید و برای آن یک جواب مناسب پیدا می کنید.

مورد چهارم ارتباط موثر داشته باشید

با دوستان و خانواده خود ارتباطات قوی و خوبی داشته باشید تا در زمان مشکلات و سختی های زندگی پشتوانه خوبی داشته باشید و همچنین همین تعاملات شما می تواند بر روان شما هم تاثیر مثبتی بگذارد تا زمان بروز مسائل خودتان را نبازید.

مورد آخر آموزش ببینید

برای مقابله با مسائل سعی کنید مهارت های جدید و کاربردی بیاموزید همه این آموزش‌ها یک جایی از زندگی به کمک شما می آید ومی توانید از آنها استفاده کنید.

سخن آخر

تاب آوری به شما کمک می کند تا در زمان طوفان های زندگی ازپس مسائل خود بربیایید وبه راحتی ازهدف وخواسته خود پا پس نکشید وباقدرت به راه خود ادامه بدهید تا به هدف خود برسید.

امیدوارم این مقاله برای شما موثر واقع شود منتطر نطرات ودیدگاههای شما عزیزان هستیم.

 

به اشتراک بگذارید