بلاگ

55

اعتماد به نفس درمحیط کاری

 

 

 

اعتماد به نفس درمحیط کاری یکی ازمهم ترین مهارت هایی است که ما باید مطالعه کنیم و در مورد این موضوع بیشتر بدانیم درزندگی کسانی که کار می کنند حداقل 8 ساعت از زمان خود را درمحیط شغلی سپری می کنند وبخشی از زندگی ما در محیط کاری و در کنار همکارانمان سپری می شود وداشتن اعتماد به نفس در محیط کاری یکی از اصول اولیه در کار و زندگی ما محسوب می شود فردی که اعتماد به نفس کافی را درمحیط کاری دارد خیلی شاداب تر ازکارکنان دیگراست ومسئولیت های کاری خود را با رضایت بیشتری می پذیرد و انجام می دهد. ازاین رو دانستن این مطالب کمک بسزایی برای بهبود عملکرد ما درزندگی کاری ما می شود.

 

خودتان را باورکنید

اعتماد به نفس درمحیط کاری

چطور خودم را باور کنم ؟ شروع کنید و به توانمندی های خودتان نگاه کنید. طی تحقیقات نوروساینس و روانشناسی به این نتیجه رسیده اند که معمولا مغز ما منفی نگر است وبیشتر توجه ما روی نکات منفی وکارهایی که درآنها ضعف داریم است . برای خودباوری می توانید ازاین تکنیک عالی استفاده کنید هم اکنون برای اینکه خودتان راباورکنید به دوستان خود پیام دهید ازآنها بخواهید توانمندی های شما را برایتان بگویند ( البته دوستانی که مورد اعتماد شما هستند و از رشد شما خوشحال می شوند )  از این نتیجه شگفت زده خواهید شد.

حالا می توانید توانمندی های خودتان را لیست کنید و زمانی که خودتان وتوانمندی های خود را شناختید،تمرکزتان روی خودتان بیشتر می شود پس دستاوردهای زیادی به دست می آورید. باید بدانید که شما منحصر به فردی هستید . شما توانایی خودتان رادارید همین آگاهی نسبت به توانای های خودتان باعث افزایش اعتماد به نفس درمحیط کاری می شود .

 

بابت شغلتان سپاس گزارباشید

حتما برای شغلی که دارید سپاسگزار باشید و خدا راشکر کنید. شما با اینکار انرژی مثبت به جهان هستی ارسال می کنید  و در نتیجه انرژی مثبت فراوانی روانه واردزندگی وشغل تان خواهد شد. شخصی که مدام از اول صبح که وارد محل کاری خود می شود و شروع به غر غر کردن می کند  و این انرژی منفی و سیاه را به دیپران نیز انتقال می دهد طبیعتا  با کارمند دیگری که حال خوبی دارد و مسئولیت های خود را به خوبی انجام می دهد قطعا  متفاوت خواهد بود. بنابراین شکرگزار باشید وحتما این جمله را شنیده اید که می گوید:

شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت ازکفت بیرون کند

میز کارتان را زیبا ومرتب کنید

تمیزی اطراف شما و جایی که شما برای کارکردن در آنجا حضور دارید بسیارتاثیرگذار است . یعنی وقتی شما میز کارتان را تمیز و آراسته می کنید حتما انرژی می گیرید حس بهتری نسبت به دیگران و کارمندان دیگر دارید این باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.البته پیشنهاد می کنم که مطالبی هم در مورد فنگ شویی مطالعه بفرمایید ، چرا که مدل چیدمان تاثیر زیادی روی انرژی محیط می گذارد و این انرژی هم روی شما تاثیر خواهد داشت.

کاریزماتیک باشید

افرادی که کاریزماتیک هستندشخصیتی فوق العاده قوی وپرشور دارند منظور ما ازکاریزماتیک،شخصیتی است که آراسته وخوشتیپ باشید مودب وخوشرو و سروقت سرکارخود حاضر شوید وکارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید ودرصورت نیاز درمحیط کاری به دیگران کمک می کنند  تا دیگران حس بهتری نسبت به شما داشته باشند و شما نیز احساس بهتر و ارزشمندی  نسبت به خود می یابید.

در واقع کاریزماتیک یعنی جذابیت بیشتر ، شما با چه کارهایی ، چه نوع رفتار و چه نوع برحوردی می توانید جذاب تر و دوست داشتنی تر شوید؟

لبخند می تواند شما را دوست داشتنی تر و جذاب تر کند . پس از همین الان یک لبخند بزنید و این رفتار را با دیگران حتی در شرایط دشوار می توانید داشته باشید تا کارمندان دیگر طرز فکر بهتر و تصویر زیباتری از شما در ذهن خود داشته باشند .همین رفتار ساده یعنی لبخند می تواند باعث شود که اشتباهات شما کمتر دیده شود و بیشتر روی نقاط قوت شما تمرکز کنند ، همین الان یک لبخند یزنید و این رفتار را در همه جا ادامه دهید.

 

دائما آموزش ببینید

حتما سعی کنید هر روز زمانی را برای آموزش بر روی رشد فردی خود اختصاص دهید،چرا که افزایش مهارت درشغل شما بسیار نقش مهمی در حرفه ای بودن شما دارد . بنابراین زمانی که شما مهارت و تخصص کافی در آن حوزه داشته باشید به همان اندازه هم قدرت صحبت کردن دارید و درشغلتان اعتماد به نفس بیشتری را تجربه می کنید.در واقع اعتماد به نفس واقعی یعنی میزان تخصص در یک یا چند حوزه و خوباوری اساس اعتماد به نفس را تشکیل می دهد ، پس سعی کنید برای آموزش خود زمان بگذارید و هر روز کمی نسبت به روز قبلی بهتر باشید برای این کار  از اقدام های کوچگ شروع کنید مثلا هرروز 15 دقیقه به آموزش بپردازید  و برای این موضوع ازقانون 15 دقیقه ایی ژاپنی ها می توانید استفاده کنید این قانون اینگونه است:

اگر روزی 15 دقیقه را صرف آموزش و خودسازی کنید در آخر یک سال، تغییر ایجاد شده درخودتان را می بینید.

اگر روزی 15 دقیقه از کارهای بیهوده و ناموثر خود بکاهید، حتما سال های آینده شاهد موفقیت خود خواهید بود.

آن قدر تقلید کنید تا با اعتماد به نفش شوید

درمحیط کاری خود کسانی که اعتماد به نفس دارند را مشاهده کنید ، زیر ذره بین خود قرار دهید و ببینید آنها چه کارهایی انجام می دهند که با اعتماد به نفس هستند، شروع به تقلید از آنها کنید انقدرتقلید کنید تا شبیه آنها شوید .

و درآخر اگر بدانید چگونه درمحیط شغلی افزایش اعتماد به نفس داشته باشید نصف راه موفقیت خود را رفته اید.

مهارت ارتباطی موثر بیاموزید

برای تعامل با اطرافیان،علل خصوص ارباب رجوع خود باید بدانید ارتباط موثر با دیگران ازچه پارامترهایی برخوردار است. شما اگر ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنید توجه بیشتری به شما می کنند ، به احتمال زیاد شما در اولویت لیستی قرار می گیرید که قرار است در آینده مسئوایت های بیشتری به شما دهند یا اعتماد مدیر و رییس خود را می خرید و درنتیجه درمحیط کاری اعتماد به نفس بیشتری خواهدکرد.

مهارت ارتباطی جز مهم ترین مهارت های زندگی است پس باید آن را بیاموزید. زمانی که با همکاران خود وارباب رجوع صحبت می کنید ارتباط چشمی موثر داشته باشید. حسن جویی و تعریف را فراموش نکنید ولی در تعریف از دیگران اغراق هم نکنید ، واقعیت ها را بدون کم و کاست عنوان کنید . به روز باشید از آنچه درمحیط کاری و شرکت خود می گذرد مطلع باشید.  هرکارمندی باید ازنحوه انجام امور کارها درهرسازمانی که در آن مشغول به فعالیت استباید  مطلع باشد ، با این راهکارهای ساده می توانید نسبت به دیگران اعتماد به نفس خود را افزایش دهید .

 

امیدوارم این مقاله موثر باشد برای شما خواننده عزیز منتطر دیدگاههای شما دوستان عزیز هستیم

مرتضی روحانیان

به اشتراک بگذارید