تئوری پنجره شکسته و کاربرد روانشناختی آن

تئوری پنجره شکسته و کاربرد روانشناختی آن

تئوری پنجره شکسته

تئوری پنجره شکسته نظریه ای است که در جرم شناسی مطرح شده است . این نظریه بیان میکند که دیدن یک پنجره شکسته در یک خانه، خودرو و کارخانه … به شما این پیام را میدهد که در آن مکان اوضاع نابسامان است و نظمی وجود ندارد تئوری پنجره شکسته برای خودمان ،خانواده ،خانه ، خودرو،سازمان ،شهر و کشورمان کاربرد دارد.

شما ساختمانی را در نظر بگیرید که یکی از پنجره های آن شکسته باشد افرادی که ذهن بیماردارند تمایل بیشتری برای شکستن مابقی پنجره ها خواهند داشت . پس این ذهنیت را در مردم ایجاد میکند که میتوانند دیگر پنجره ها را نیز بشکنند و به ساختمان آسیب برسانند.

در تئوری پنجره شکسته منظور از ساختمان همان ما هستیم . نقصها یا ضعف هایی درون ما وجود دارد که می تواند به مرور باعث آشفتگی شود . این نقصها همان پنجره شکسته درون ما است.نواقص کوچکی که به ظاهر مسئله ای درست نمی کند ، اما به مرور زمان می تواند شخصیت و ذهنیت ما را بهم بریزد و در طول زمان به یک انسان دیگری تبدیل شویم.

تئوری پنجره شکسته و کاربرد روانشناختی آن

تئوری پنجره شکسته در خانواده

حالا که با این نظریه آشنا شدیم میشود با اندکی تامل آنرا در مسائل رفتاری و زندگی نیز بررسی کنیم .در نظر بگیرید وقتی در خانه هستیم یک کاغذ را مچاله کنیم و کف اتاق بیندازیم. چه اتفاقی خواهد افتاد. نفر بعدی هم بعد از نوشیدن یک لیوان آب، لیوانش را روی کابینت رها می کند.اعضا خانواده دیگر اهمیتی به نظم خانه نمیدهند وساعتی نمیگذرد که با یک خانه شلوغ و نامرتب رو به رو میشویم و این نوع رویه بعد از مدتی تبدیل به عادت می شود و همیشه خانه ما کثیف و بهم ریخته خواهد بود.

تئوری پنجره شکسته و کاربرد روانشناختی آن

تئوری پنجره شکسته در محل کار

اگر به محل کار خود 10 دقیقه دیر برسید در واقع یکی از پنچره های ساختمان درونی شما می شکند ، پس سریعا باید آن شیشه پنجره را تعویض کنید و به آن موضوع رسیدگی کنید. اما اگر به آن رسیدگی نکنید و همان طور پنجره شکسته را رها کنید مطمئنا چند روز بعد هم دوباره 10 دقیقه دیر خواهید کرد و همین روال به سبک زندگی شما تبدیل می شود و شما یک فرد بی نظم خواهید شد.

بی نظمی در رفت وآمد به محل کار باعث می شود افراد دیگر روی ما حسابی نخواهند کرد وما را فردی نامنظم وغیر قابل اعتماد در نظر میگیرند. اما مقصر اصلی که همکاران،رئیس و یا مدیر دیگر ترفیع،ارتقاء شفلی و یا پستی به ما نمی دهند چه کسی است؟

تئوری پنجره شکسته و کاربرد روانشناختی آن

این تئوری باعث می شود که ما دوربین زندگی را به روی نواقص خودمان برگردانیم و خود را اصلاح کنیم تا طرز برخورد دیگران را . در واقع پنجره های شکسته خودمان را پیدا کنیم و این نوع طرز فکر در آینده باعث بوجود آمدن تغییرات بزرگی در وجودمان و طرز برخورد دیگران با ما خواهد کرد.

بیایید این نظریه را در مسائل مالی زندگی بررسی کنیم ،وقتی برای خرج کردن امور زندگی برنامه ریزی نداشته باشیم مکرر به مسئله برمیخوریم و در پایان ماه با انبوهی از مسائل مالی حل نشده درگیر میشویم ویا ورشکستگی های مالی وقرض های که نمیدانیم چطور حلشان کنیم.

تئوری پنجره شکسته در مدیریت مالی

زمانی که یک وام میگیریم و دوباره سراغ وام بعدی و بعدی … نتیجه ای که اتفاق می افتد این است که کل کارکرد خودمان را بعد از مدتی فقط برای سود وام هایی که گرفته ایم می پردازیم. یا به عنوان مثال در طول ماه سفرهای مکرر بدون برنامه ریزی، خرج کردن های بدون برنامه ریزی که در طولانی مدت باعث می شود یک فرد ول خرج شویم.

تئوری پنجره شکسته و کاربرد روانشناختی آن

بیایید کمی حساس تر شویم وقتی ما از نظر اخلاقی دقتی برروی عملکردهای رفتاری خودمان نداشته باشیم این امکان را به دیگران میدهیم که برای ما تصمیم بگیرند وما را قضاوت کنند ،راه را برای تاثیر رفتار انها برروی خودمان باز میگذاریم .مسئله مهم دیگر این است که این بی توجهی های اخلاقی ما برروی افراد نزدیکمان تاثیر میگذارد وآنها را نیز درگیر میکند.

ازاین نظریه در روابط مان نیز میتوانیم کمک بگیریم .وقتی با مشکل عاطفی یا شکستی در زندگی روبه رو میشویم باید علت آنرا پیدا کنیم وترمیمش کنیم،اگر در سوگ مرگ عزیزی هستیم پس ازگذران مدت سوگ ،خود را بازیابی کنیم وبه زندگی برگردیم . وقتی در ایجاد و یا روند رابطه با فردی به مشکل برخوردیم آن مسئله باز میماند وباعث میشود که دیگرانی که از آن رابطه راضی نیستند از این موقعیت استفاده کنند و شروع کنند به تلاش برای قطع رابطه ی ما با آن فرد.

تئوری پنجره شکسته و کاربرد روانشناختی آن

در این قضیه مسئله ی که مهم است این نکته است که اگر پنجره ی شکسته را ترمیم نکنیم افرادی که تمایل به آزار واذیت دارند روی می آورند به شکستن دیگر پنجره ها . نکته ی مهم ماجرا اینجاست که به دلیل ترمیم نکردن پنجره آسیب پذیری ما بالا میرود وبا هر عمل به ظاهر کوچک در هم میریزیم.توجه نکردن به نقص های به وجود آماده دررفتار وحتی در جسممان روند آن مریضی یا نقص را بیشتر میکند وکارمان برای حل آن سخت تر میشود.

برنامه ریزی برای سلامتی خود دارید؟

آیا پنجره های جسم خود را ترمیم می کنید؟

تئوری پنجره شکسته در سلامتی

پیشگیری بسیار عاقلانه تر از درمان است .تئوری پنجره شکسته به ما می گوید که اگر حتی دره ای احساس دندان درد کردید سریعا آن را پیگیری و ترمیم کنید و می توانید این تئوری را در همه جای زندگی خود به کار ببرید تا شما را به فردی موفق و شاداب تبدیل کند.

تئوری پنجره شکسته و کاربرد روانشناختی آن

آیا در وجود خود پنجره ی شکسته ای دارید وآیا میدانید که در کدام یک از موضوعات بالا درگیر مسئله ی شده اید از حل نکردن وترمیم آن پنجره اذیت نشده اید ومشکل جدی تری برایتان به وجود نیامده آیا وقت آن نرسیده که دست به کار شوید وشیشه شکسته را تعویض کنید .

بهترین کار برای حل هر مسئله شناخت درست آن مسئله وجوانب آن است .شناخت درست باعث می شود که نگاه ما بر روی راه حل هایی موجود برای حل آن مسائل متمرکز شود تا خود مسئله .با آموزش دیدن و آشنا شدن می توانیم پنجر های شکسته خودمان ، خانه،خودرو،سازمان و شهر خودمان را ترمیم کنیم و احساس بهتری داشته باشیم.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. فاطمه
  9:56 2019/08/01

  دنیاتا سپاس بخاطر این مطالب عالی، این تئوری پنجره شکسته باعث اگاهی من نسبت به نقاط ضعف درونی خودم شد دلیلی بر این شد که بیشتر روی خودم کار کنم احساس رضایت بیشتری از خودم داشته باشم .

  • مرتضی روحانیان
   5:34 2019/08/06

   سلام وقت بخیر .
   ممنون از شما دوست گرامی ،خیلی خوشحالم که باعث اتفاق خوبی در ندگی شما شده و موثر بوده است.

 2. مقداد حیدری فر
  7:46 2019/12/23

  درود بر شما استاد
  قبالآ این تئوری را در مورد تحصیل خوانده بودم اما کاربرد آن در سایر مسائل و تحلیل آن توسط استاد بسیار عالی بود. سپاس

  • مرتضی روحانیان
   12:15 2020/01/04

   سلام وقت بخیر
   خوشحالم که با خوندن این مقاله به آگاهی شما در مورد دانشی که داشتین اضافه شده.ممنونم از نظری که دادین